/ Bez kategorii  / Wszystko co powinniście wiedzieć o tortach weselnych

Wszystko co powinniście wiedzieć o tortach weselnych

Zdarza się, że Pary Młode podchodzą do tematu tortu „po macoszemu”, zamawiają na ostatnią chwilę nie zwracając uwagi na szczegóły. Tort weselny jest jednak bardzo ważnym elementem przyjęcia, istotne aby pasował do charakteru imprezy, wystroju sali oraz Pary Młodej.

Jeśli wesele jest w stylu rustykalnym lub Boho to tort powinien być prosty, bez zbędnych ozdób. Najlepiej sprawdzają się to torty typu naked, semi naked lub drip (z ociekającą polewą) zdobione kwiatami lub owocami.

fot. Grejt Kejk

Jeżeli impreza jest w stylu glamour to sprawdzą się wzory eleganckie w masie cukrowej, zdobione koronkami, perełkami i kwiatami.

for. Grejt Kejk

Poniżej przykład tortu w kremie, jednak eleganckiego, który również dobrze wyglądałby na luksusowej sali weselnej.

fot. Grejt Kejk

Dużą popularność zyskały torty niestandardowe tj. muffinowe czy babecznowe. Mogą być zdobione kremem i owocami jak również masa cukrową.

fot. Grejt Kejk

Wyjątkową atrakcją są torty spersonalizowane np. walizka dla podróżników, torty 3D, nawiązujące do otoczenia , zaproszenia lub hobby Pary Młodej.

fot. Grejt Kejk

Druga rzecz  to oczywiście smak tortu i skład. Najlepiej zamawiać smak uniwersalny np. waniliowo-malinowy, taki który podpasuje większości gości, nie każdy przepada za chałwą czy pomarańczami. Jeśli  zależy Wam na oryginalności możecie zamówić każde piętro tortu o innym smaku 🙂 Nie należy jednak zamawiać tortu tylko „pod siebie”. Zdarza się, że Pary nie lubią żadnych owoców i dodatków w związku z tym skłaniają się do zamówienia  samego biszkoptu i bitej śmietany. Nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ dla większości gości ten smak byłby po prostu mdły i nijaki.

Następna rzecz to skład. Większość cukierni (nie wszystkie na szczęście) robią torty z gotowych mieszanek biszkoptowych, śmietany roślinnej i stabilizatorów o danym smaku. Torty takie są zazwyczaj tanie i robione taśmowo. Wiadomo, że prawdziwe składniki, jak masło, śmietanka, mascarpone, świeże owoce i czekolada kosztują niemało, dlatego torty robione w małych pracowniach są droższe ale jakość jest o wiele, wiele lepsza. Ważną kwestią jest też gdzie się tort zamawia. Na tak ważna uroczystość odradzałabym korzystanie z domorosłych cukierników. W domu bez odpowiedniego zaplecza technicznego ciężko jest wykonać duży tort, dbając o jego odpowiednie higieniczne wykonanie i przechowywanie. Dlatego lepiej nie ryzykować zdrowia kilkudziesięciu swoich gości zamawiając tort wykonany w  warunkach domowych z niewiadomych składników.

Warto też sprawdzić na jakim poziomie technicznym jest dany cukiernik, czy będzie w stanie wykonać tort wg  wymarzonego projektu Pary Młodej. Najlepiej obejrzeć wcześniejsze realizacje danej cukierni czy pracowni. Niestety zdarza się, ze zdjęcia na stronie są „pożyczone” i przy odbiorze tortu pojawiają się problemy ponieważ tort nie spełnia oczekiwać Państwa Młodych.

Kolejna istotna kwestia to podpisana umowa, która zabezpiecza obie strony.

Pięknie przygotowany tort z najwyższej jakości składników może zostać całkowicie zrujnowany przez niewłaściwy transport oraz przechowanie. Ważne aby upewnić się jak tort zostanie przywieziony – czy specjalnym autem z chłodnią, w jakim opakowaniu oraz czy sala zapewni przechowanie tortu w chłodni/mroźni lub odpowiedniej lodówce.

Mam nadzieję, że wypisane wskazówki są dla Was cenne i przydadzą się przy zamawianiu wymarzonego tortu weselnego. Smacznego!

Tekst powstał przy współpracy z Magdaleną Pietrzak – cukiernika  właścicielkę pracowni Grejt Kejk
http://grejtkejk.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się